Hallitus

​​​​​
​​Hallitus johtaa Eksoten toimintaa. Hallitukseen kuuluu 13 Eksoten valtuuston valitsemaa jäsentä.
 
Mikäli hallituksen varsinaisissa jäsenissä eikä valtuuston puheenjohtajistossa ole edustusta Eksoten kaikista jäsenkunnista, on edustuksetta jääneistä kunnista valittavilla varajäsenillä, yhdellä kustakin kunnasta, osallistumis- ja puheoikeus hallituksen kokouksissa. Tällä taataan se, että kaikilla jäsenkunnilla on edustajansa hallituksen kokouksissa.
 
Hallituksen esittelijänä on toimitusjohtaja.
 

Kokoukset 2020

 
Kokoukset keväällä 2020:

ke 15.1. klo 14.00
ke 29.1. klo 14.00
ke 12.2. klo 14.00
ke 26.2. klo 14.00
ke 11.3. klo 14.00
ke 25.3. klo 14.00
ke 8.4. klo 14.00
ke 22.4. klo 14.00
ke 6.5. klo 14.00
ke 20.5. klo 10.00
ke 3.6. klo 14.00
ke 17.6. klo 14.00


Pöytäkirjat​​​

 
Kaikki tarkistetut Eksoten hallituksen pöytäkirjat ovat luettavissa alla olevan linkin kautta. (Viimeisimmän kokouksen päätösluettelo on etusivulla.)​​


Kokoonpano 2017-2021

 

Puheenjohtajisto

Kiljunen Anneli, puheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue, Lappeenranta), anneli.kiljunen@eduskunta.fi, p. 050 511 3123
Vuorela Harri, varajäsen (Rautjärvi)
Vilkko Antti, I varapuheenjohtaja (Suomen Keskusta, Lappeenranta), antti.vilkko@pp.inet.fi, p. 044 977 7433​
Heikka Juho, varajäsen (Taipalsaari),
Järvenpää Heikki, II varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus, Lappeenranta), heikki jarvenpaa@exenet.fi, p. 0400 128 700​​
Voipio Iikko B., varajäsen (Taipalsaari)​, iikko.voipio@taipalsaari.fi 
 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tanninen Heikki, jäsen (Imatra), heikki.tanninen@imatra.fi
Salmisaari Timo, varajäsen (Ruokolahti)
Salenius Pentti, jäsen (Luumäki)
Byckling Leena, varajäsen (Savitaipale), leena.byckling@savitaipale.fi
Nummela Tuija, jäsen (Lappeenranta), tuija.nummela@gmail.com
Cederström Kirsti, varajäsen (Lappeenranta)
 

Suomen Keskusta

Berg Ari, jäsen (Parikkala), ari.berg@ariberg.fi​
Liimatainen Irja, varajäsen (Ruokolahti), irja.liimatainen@ruokolahti.fi
Kauvo Kirsi-Marja, jäsen (Lappeenranta), kirsi.kauvo@gmail.com
Karhu Anu, varajäsen (Lemi), anu.karhu@lemi.f​i
Peltonen Pentti, jäsen (Imatra), pentti.peltonen@imatra.fi
Hölsä Janne, varajäsen (Savitaipale)​
 

Kansallinen Kokoomus

Urpalainen Anu, jäsen (Imatra), anu.urpalainen@imatra.fi
Laukkanen Marjatta, varajäsen (Parikkala)
Rings Mervi, varajäsen (Lemi)
 

Perussuomalaiset

Heltimoinen Ilpo, jäsen (Lappeenranta), ilpo@heltimoinen.fi
Papinniemi Markku, varajäsen (Lappeenranta)
 

Vihreät

Niemi Pepi, jäsen (Lappeenranta), pepi.niemi@gmail.com
Wilska-Neuvonen Ritva, varajäsen (Parikkala)

Sitoutumaton kansalaisliike Myö​
Kohvakka-Turja Leena, jäsen (Lappeenranta)​, leena.kohvakka-turja@lappeenranta.fi
 

Läsnäolo- ja puheoikeus kokouksissa

Byckling Leena (Savitaipale)
Karhu Anu (Lemi)
Liimatainen Irja (Ruokolahti)
Voipio Iikko B. (Taipalsaari)



Share