Yhteystietoja

​​​​Täältä löydät paikallisia  eri maiden ystävyysseurojen ja yhdistysten yhteystietoja. Saat myös tietoja paikallisista maahanmuuttajatyön  tiedon  jakeluverkostoista ja voit itsekin liittyä niille.

​​Kaakkois-Suomen Israelin Ystävyysseura Ry

Paula Friberg
Nuottaruohonkatu 3 A 5
53950 Lappeenranta
Puh. 044 775 7555
ks.israelinystavat@gmail.com

Lappeenrannan Suomi-Espanja Seura ry

Puheenjohtaja Antonio Altarriba
Satamatie 19
53100 Lappeenranta
Puh. 040 595 1680 

Kaakkois-Suomen Kreikanystävät ry

Puheenjohtaja Jukka Jauhiainen
Puh. 040 095 8760
juke.jauhiainen@kolumbus.fi 

Lappeenrannan Tuglas-seura

Puheenjohtaja Kaisu Lahikainen
Puh. 040 776 5006
Sihteeri Heidi Kidd
Puh. 0400 398 684
lappeenranta@tuglas.fi
www.tuglas.fi/lappeenranta 

Suomi–Venäjä -seuran Lappeenrannan osasto ry

Toimistosihteeri Marina Rantanen
Valtakatu 23
53600 Lappeenranta
Puh. 05 451 2014
Faksi 05 451 2114
Toimisto avoinna ma-pe 9.00–16.00
lappeenranta@venajaseura.com
www.venajaseura.com 

Eesti Selts ry

Puheenjohtaja Ruthi Naukkarinen
Puh. 050-3602680
eestiseltslpr@gmail.com 

Suomi-Benin-ystävyysseura ry

Puheenjohtaja Soile Rinno
Marssitie 9 A 15
53600 Lappeenranta
Puh. 040 551 3263
soile.rinno@iki.fi
www.suomi-benin.fi 

Etelä-Karjalan Suomi-Ranska yhdistys ry

Puheenjohtaja Aili Piironen
Patruunankatu 9 A 1
53300 Lappeenranta
Puh. 040 557 0751
aili.piironen@pp.inet.fi
Sihteeri Sari Pellikka, yhteyshenkilö
saripellikka@hotmail.com 

Lappeenrannan Suomi-Amerikka-yhdistys ry

Puheenjohtaja Ritva Louhiranta
Puh. 040 5691 939
ritva.louhiranta@gmail.com
Sihteeri Veli-Pekka Villberg
villbergo@gmail.com​
https://www.sites.google.com/site/lprsay/home

 
Lappeenrannan Suomi-Saksa yhdistys -

Finnisch-Deutscher Verein Lappeenranta ry
Puheenjohtaja Wulf Quentin
Puh. 040 770 5216
quentinwulf@gmail.com
Sihteeri Hanna Lange
Puh 0400 656 222
hanna.lange@gmail.com  

Suomi-Kiina-seura ry

Puheenjohtaja Tuomo Oksman
Puh. 040 582 9260
kelebekon@hotmail.com 

Lappeenrannan Pohjola-Norden ry.

Puheenjohtaja Suvi Pietarinen
Puh. 05 360 5111
suvi.pietarinen@gmail.com

Lappeenrannan Suomi-Unkari Seura

Puheenjohtaja Pirkko Toivonen
Kersantinkuja 5 D 32
53810 Lappeenranta
Puh. 050 347 2418
pirkko.toivonen@kymp.net 

Muut

​Imatran  monikulttuuriyhdistys Kipinä ry

Toiminnanjohtaja Rita Wallenius
Puh. 045 1971 431
imatrankipina@gmail.com
www.imatrankipina.fi

Multicultural Club ry

Puheenjohtaja Melanie Matern-Riihelä
Puh. 050 435 2707
multicultural.clublpr@gmail.com 

Venäjä-klubi

Puheenjohtaja Irina Preis
Puh.046 811 0508
preis.irina@gmail.com
Tiedotus Jarmo Eskelinen
Puh. 0400 324 495
jarmo.eskelinen@futurist.fi 

Maailman Martat

Toimintaryhmän vetäjä Feza Balgamis-Turkia
Rahastonhoitaja Tanja Waser
maailmanmartat@gmail.com
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Tietoa maahanmuuttajille Etelä-Karjalassa

Eksoten maahanmuuttopalveluissa kerätään ja julkaistaan tietoa, joka sisältää tapahtumia, koulutuksia ja muita ajankohtaisia asioita maahanmuuttajille. Mikäli haluat vastaanottaa tällaista tietoa sähköpostitse, lähetä viesti Eksoten maahanmuuttopalvelujen viestintäkoordinaattori Ritva Louhirannalle ritva.louhiranta@eksote.fi, niin sinut lisätään sähköpostilistaan. 

Koto-verkosto
Tietoa mm-työn ja monikulttuurisuuden toimijoille Etelä-Karjalassa. Voit liittyä Koto-verkoston sähköpostilistalle laittamalla viestin Eksoten maahanmuuttopalveluihin viestintäkoordinaattori Ritva Louhirannalla . 

Monikuryhmä (monikulttuurisuusryhmä)

Ryhmällä on kiinteä tehtävä päivittää maahanmuuttajatyön käsikirjaa, lomakkeita ja suunnitelmaa yhdessä varhaiskasvatusohjaajan kanssa.