Hallitus

​​​​​
​​Hallitus johtaa Eksoten toimintaa. Hallitukseen kuuluu 13 Eksoten valtuuston valitsemaa jäsentä.
 
Mikäli hallituksen varsinaisissa jäsenissä eikä valtuuston puheenjohtajistossa ole edustusta Eksoten kaikista jäsenkunnista, on edustuksetta jääneistä kunnista valittavilla varajäsenillä, yhdellä kustakin kunnasta, osallistumis- ja puheoikeus hallituksen kokouksissa. Tällä taataan se, että kaikilla jäsenkunnilla on edustajansa hallituksen kokouksissa.
 
Hallituksen esittelijänä on toimitusjohtaja.
 

Kokoukset 2021


ke 13.1. klo 14
ke 3.2. klo 14
ke 24.2.  klo 14
ke 17.3. klo 14
ke 7.4. klo 14
ke 28.4. klo 14
ke 19.5. klo 14
ke 9.6.klo 14​​
ke 23.6. klo 14​
to 1.7. klo 14​

ke 11.8. klo 14
ke 1.9. klo 14
ke 9.9. klo 16
ke 22.9. klo 14
to 30.9. klo 15 (ylimääräinen hallituksen kokous)
ke 13.10. klo 14 (siirretty viikolla eteenpäin)​
ke 20.10. klo 14
ke 3.11. klo 14
ke 24.11. klo 14
ke 15.12. klo 14​

Pöytäkirjat​​​

 
Kaikki tarkistetut Eksoten hallituksen pöytäkirjat ovat luettavissa alla olevan linkin kautta. (Viimeisimmän kokouksen päätösluettelo on etusivulla.)​​ Pöytäkirjat ovat nähtävillä kokousta seuraavasta perjantaista eteenpäin.


Kokoonpano 2021-2022

 

Puheenjohtajisto

Kiljunen Anneli, puheenjohtaja (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue, Lappeenranta), anneli.kiljunen@eduskunta.fi, p. 050 511 3123
Vuorela Harri, varajäsen (Rautjärvi)
Helena Puolakka, I varapuheenjohtaja (Kansallinen Kokoomus, Lappeenranta), helena.puolakka@lappeenranta.fi, p. 050 495 6000​
Löfman Päivi, varajäsen (Lappeenranta),
Heltimoinen Ilpo, II varapuheenjohtaja (Perussuomalaiset, Lappeenranta), ilpo.heltimoinen@lappeenranta.fi, p. 044 501 7477 
Kiiski Jaana, varajäsen (Lappeenranta)​
 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Siitonen Arto, jäsen (Imatra)
Ijäs Esko, varajäsen (Ruokolahti)
Repo Hannu, jäsen (Luumäki)
Rikkilä Kai, varajäsen (Savitaipale)
 

Suomen Keskusta

Paananen Taina, jäsen (Ruokolahti)
Neuvonen Timo, varajäsen (Parikkala)
Varonen Visa-Valtteri, jäsen (Lappeenranta)
Hölsä Janne, varajäsen (Savitaipale)
Peltonen Pentti, jäsen (Imatra)​
Turunen Jarmo, varajäsen (Taipalsaari)​
Hovi-Kuikko Seija, jäsen (Lappeenranta)
Karhu Anu, varajäsen (Lemi)
 

Kansallinen Kokoomus

Pentikäinen Markku, jäsen (Imatra)
Hujanen Irma, varajäsen (Imatra)
Suihko Toni, jäsen (Lappeenranta)
Rings Mervi, varajäsen (Lemi)
 

Perussuomalaiset

Eerola Milla, jäsen (Imatra)
Tölli Jaakko, varajäsen (Lappeenranta)
 

Vihreät

Pykäläinen Tuija Maaret, jäsen (Lappeenranta)
Littow Sirkka, varajäsen (Lappeenranta)​
​ 

Läsnäolo- ja puheoikeus kokouksissa

Vuorela Harri (Rautjärvi)
Karhu Anu (Lemi)
Neuvonen Timo (Parikkala)
Hölsä Janne (Savitaipale)
Turunen Jarmo (Taipalsaari)



Share